Αρχική σελίδα Λειτουργία Σχολείου ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ 2022-2023

ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ 2022-2023

diavlos

Η διευθύντρια του σχολείου μας κυρία Κορμπάκη Μαρία-Σταμάτα αποφάσισε την πραγματοποίηση ενδοσχολικής επιμόρφωσης για τους εκπαιδευτικούς του σχολείου. Συνολικά 14 εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν βιωματικό εκπαιδευτικό σεμινάριο δεκαέξι ωρών με θέμα : «Πρόληψη και αντιμετώπιση του ενδοσχολικού εκφοβισμού». Το σεμινάριο πραγματοποιήθηκε σε 4 τετράωρες συναντήσεις στις 11,16,18 και 23 Ιανουαρίου 2023 και ώρες 17:00-21:00. Ο ενδοσχολικός εκφοβισμός είναι ένα σύνθετο, φαινόμενο που απαιτεί πολυπαραγοντική αντιμετώπιση με τη συμμετοχή μαθητών, εκπαιδευτικών και γονέων. Επομένως, αναγκαία κρίνεται η συνεχής επιμόρφωση των εκπαιδευτικών πάνω σε θέματα σχολικού εκφοβισμού με στόχο την έγκαιρη αναγνώριση και αντιμετώπιση των περιστατικών.

Ευχαριστούμε το κέντρο πρόληψης «Δίαυλος» για την ανταπόκρισή του στο αίτημα του σχολείου μας.