Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκδρομές ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΣΠΑΡΤΗΣ

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΣΠΑΡΤΗΣ

Την Τρίτη 25 Απριλίου πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική εκδρομή στα πλαίσια προγράμματος πολιτιστικών θεμάτων με τίτλο «Aξιοποίηση σχολικής βιβλιοθήκης-φιλαναγνωσία-δημιουργική γραφή». Οι μαθητές που συμμετείχαν στο πρόγραμμα επισκέφτηκαν τη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Σπάρτης όπου περιηγήθηκαν από τους υπεύθυνους στον χώρο της βιβλιοθήκης. Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τους κανόνες λειτουργίας της ,είδαν από κοντά ένα ηλεκτρονικό βιβλίο και γνώρισαν τους όρους «βιβλιοθηκάριος» και «βιβλιοθηκονόμος». Παράλληλα, εξοικειώθηκαν με τη συμπλήρωση βιβλιογραφικού δελτίου και αναζήτησαν σε κρυπτόλεξο λέξεις και όρους που σχετίζονται με τη βιβλιοθήκη. Ακόμα, οι μαθητές επισκέφτηκαν το τμήμα «Νικηφόρου Βρεττάκου» όπου φυλάσσονται το προσωπικό αρχείο και τα προσωπικά αντικείμενα του μεγάλου Λάκωνα ποιητή όπως επίσης και το τμήμα ρομποτικής.

εικόνα 1, εικόνα 2, εικόνα 3, εικόνα 4, εικόνα 5