Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκδρομές ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΑΣΤΕΡΟΣΚΟΠΕΙΟ-ΓΕΩΔΥΝΑΜΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ ΣΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΥΓΕΙΑΣ

Στα πλαίσια του Προγράμματος Σχολικών Δραστηριοτήτων στον Τομέα Υγείας του Γυμνασίου Βλαχιώτη για το σχολικό έτος 2022-2023 που έχει ως θέμα “Πρόληψη και αντιμετώπιση έκτακτων καταστάσεων/σεισμοί, πλημμύρες, πυρκαγιές” την Παρασκευή 28 Απριλίου πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών, στο λόφο Νυμφών στο Θησείο. Το Εθνικό Αστεροσκοπείο ένα από τα σημαντικότερα ερευνητικά κέντρα της χώρας συστεγάζει πολύ σημαντικά ινστιτούτα όπως το ΙΑΑΔΕΤ, το  ΙΕΠΒΑ και το Γεωδυναμικό Ινστιτούτο. Μια επίσκεψη στο λόφο Νυμφών στο Θησείο (Κέντρο Επισκεπτών Θησείου, κτίριο Σίνα για 1 ώρα) για μαθητές Γυμνασίου τους έδωσε τη δυνατότητα να:

1) παρατηρήσουν τον αρχαιότερο μετεωρολογικό σταθμό της Ελλάδος

2) να επισκεφθούν το μουσείο Γεωαστροφυσικής που περιλαμβάνει μερικά από τα σπανιότερα όργανα που είτε καθόριζαν το χρόνο, είτε πραγματοποιούσαν αστρονομικές, γεωδαιτικές, μετεωρολογικές και σεισμολογικές μετρήσεις

3) να παρατηρήσουν τα πρώτα τηλεσκόπια της Ελλάδος

4) να πραγματοποιήσουν ολιγόλεπτη επίσκεψη στη βάρδια του Γεωδυναμικού Ινστιτούτου και να παρατηρήσουν τον τρόπο υπολογισμού εστιακών παραμέτρων και του μεγέθους των σεισμών αλλά και να ενημερωθούν για το εθνικό κέντρο παρακολούθησης τσουνάμι κατόπιν 30 λεπτών ξενάγησης από τον καθηγητή του σχολείου και πρώην εργαζόμενο στο Γεωδυναμικό Δρ. Απόστολο Αγάλο.

5) να μελετήσουν παλαιότερα αλλά και σύγχρονα σεισμόμετρα και σεισμογράφους

6) να μελετήσουν ένα αντίγραφο του Μηχανισμού των Αντικυθήρων.

Επιπρόσθετα, παραπλέυρως του Εθνικού Αστεροσκοπείου και σε μικρή απόσταση οι μαθητές με θέα την Ακρόπολη είδαν το τηλεσκόπιο Δωρίδη (20 λεπτά) και τον αρχαιολογικό χώρο της Πνύκας.

Κατόπιν των όσων αναφέρθηκαν η εκπαιδευτική επίσκεψη συνάδει με το θέμα του Προγράμματος Σχολικών Δραστηριοτήτων και θα συμβάλλει στην αύξηση των γνώσεων των μαθητών.

εικόνα 1, εικόνα 2, εικόνα 3, εικόνα 4, εικόνα 5, εικόνα 6