"Καλώς ήρθατε στον ιστότοπο του Γυμνασίου Βλαχιώτη Λακωνίας!"

Χ 2

ΠΡΟΣΟΧΗ

Με εντολή του Δημάρχου

Κλειστά θα παραμείνουν την Παρασκευή 18-9-2020 όλα τα σχολεία του Δήμου Ευρώτα (παιδικοί σταθμοί, νηπιαγωγεία , Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια), λόγω των επικείμενων δυσμενών καιρικών φαινομένων.

======

Κοινή Υπουργική Απόφαση Αριθμ. Δ1α/ΓΠ.οικ. 55339

ΦΕΚ 3780/Β/8-9-2020

Λειτουργία των εκπαιδευτικών μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κατά την έναρξη του σχολικού έτους 2020 - 2021 και μέτρα για την αποφυγή διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19 κατά τη λειτουργία τους.

Τα σχολεία άνοιξαν!

Όλα είναι έτοιμα γιά να υποδεχθούν τους μαθητές τους...

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ

1η ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ: Ανάληψη υπηρεσίας από τους εκπαιδευτικούς

14η ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ: Έναρξη μαθημάτων

Σημαντικός παράγοντας να δώσουμε ικανό χρονικό διάστημα από την επιστροφή των εκδρομέων και να περιοριστούν οι μετακινήσεις των ασυμπτωματικών.

Στοιχεία δείχνουν ότι σημαντικό τμήμα του πληθυσμού δεν έχει ακόμη επιστρέψει.

Παράκληση προς τους εκδρομείς να επιστρέψουν άμεσα με τις οικογένειές τους.

ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΜΑΘΗΤΕΣ, ΓΟΝΕΙΣ & ΚΗΔΕΜΟΝΕΣ

ΕΔΩ https://drive.google.com/file/d/1uGXfZ_ebRYpivBwYc7z5pCm_wIiM0wxY/view?usp=sharing

ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ - ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

Webp.net 101 3

Οδηγίες σύνδεσης μαθητών στα μαθήματα σύγχρονης διδασκαλίας

Για την εγγραφή των μαθητών στην ηλεκτρονική τάξη του κάθε εκπαιδευτικού από τον υπολογιστή τους διαβάστε αναλυτικά τις οδηγίες που βρίσκονται εδώ.

Για την εγγραφή των μαθητών στην ηλεκτρονική τάξη του κάθε εκπαιδευτικού από το smartphone ή το tablet τους διαβάστε αναλυτικά τις οδηγίες που βρίσκονται εδώ.

Οδηγίες σύνδεσης μαθητών στα μαθήματα ασύγχρονης διδασκαλίας

Για την εγγραφή των μαθητών στα μαθήματα ασύγχρονης διδασκαλίας που βρίσκονται στο https://eclass.sch.gr/ θα πρέπει να εγγραφούν στην πλατφόρμα με τους κωδικούς που απέκτησαν από το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο, να αναζητήσουν τα μαθήματα που προσφέρει το σχολείο μας, και να κάνουν αίτηση σε αυτά που τους ενδιαφέρουν.
Για την εγγραφή των μαθητών στα μαθήματα ασύγχρονης διδασκαλίας που βρίσκονται στο https://auth.e-me.edu.gr/ θα πρέπει να εγγραφούν στην πλατφόρμα με τους κωδικούς που απέκτησαν από το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο, και στη συνέχεια να πατήσουν τους συνδέσμους των παρακάτω μαθημάτων που τους ενδιαφέρουν και να κάνουν αίτηση σε αυτά.

Γυμναστική
Α γυμνασίου: e-me.edu.gr/groups/gymvlach-1
Β γυμνασίου: e-me.edu.gr/groups/gymvlach-2
Γ γυμνασίου: e-me.edu.gr/groups/gymvlach-3

Κ.Π.Α

Θρησκευτικά

Παροχή προσωπικών λογαριασμών στους μαθητές των ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ

Για τη διασύνδεση των σχολείων, των εκπαιδευτικών και των μαθητών της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης σε ένα ασφαλές δίκτυο καιι την παροχή ποιοτικών ηλεκτρονικών υπηρεσιών σε αυτούς, το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων λειτουργεί και εξελίσσει το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο

Πληροφορίες για μαθητές και κηδεμόνες

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΑΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Οδηγίες για παραμονή παιδιών και εφήβων στο σπίτι

Στο πλαίσιο της Κοινής Υπουργικής Απόφασης για την πρόληψη της διασποράς του νέου κορωνοϊού SARS-CoV-2 παρακαλούμε να ενημερωθείτε για τις οδηγίες που έχουν εκδοθεί από τον ΕΘΝΙΚΟ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΥΓΕΙΑΣ και βρίσκονται εδώ.

 Αποφυγή των συναθροίσεων και του συγχρωτισμού οπουδήποτε (π.χ. καφετέριες, κινηματογράφοι)

 Αποφυγή ομαδικών εξωσχολικών δραστηριοτήτων

 Αποθάρρυνση συναντήσεων σε σπίτια φίλων, εστιατόρια ή εμπορικά κέντρα

 Ενθάρρυνση εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων εξ αποστάσεως (e-learning)

 Αποφυγή επαφής με άτομα που ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες

 Συχνό και καλό πλύσιμο των χεριών με νερό και σαπούνι ή αλκοολούχο διάλυμα

 Κάλυψη του βήχα ή του φτερνίσματος με χαρτομάντιλο και απόρριψη στα απορρίμματα. Αν αυτό δεν είναι διαθέσιμο, με το εσωτερικό του αγκώνα

 Αποφυγή αγγίγματος ματιών, μύτης και στόματος

 Αποφυγή στενής επαφής (χειραψίες, αγκαλιές και φιλιά)

 Αποφυγή επαφής με άτομα που έχουν συμπτώματα λοίμωξης

 Σε περίπτωση εμφάνισης συμπτωμάτων, παραμονή στο σπίτι και επικοινωνία με ιατρό ή με τον ΕΟΔΥ.