Αρχική σελίδα Λειτουργία Σχολείου ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗ ΟΜΙΛΙΑ 2 ΩΡΩΝ ΤΟΥ ΔΡ. ΓΕΡΑΣΙΜΟΥ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΣΤΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ

Το Γυμνάσιο Βλαχιώτη διοργάνωσε με επιτυχία επιμορφωτική διαδικτυακή δράση 2 ωρών για τους εκπαιδευτικούς του σχολείου την Τετάρτη 7/12/2022 και ώρα 18:00 με θέμα «Σεισμοί στη Λακωνία και Αντισεισμική Προστασία» και ομιλητή τον Δρ. Γεράσιμο Παπαδόπουλο. Η συνάντηση έγινε εξ αποστάσεως μέσω Zoom.

Pap

IMG 7964

Ο Δρ. Γεράσιμος Παπαδόπουλος είναι Μέλος του Συμβουλίου Διοίκησης του Ελληνικού Μεσογειακού Πανεπιστημίου, Επιστημονικός Συνεργάτης της UNESCO, Πρόεδρος της Safe Greece, Eθνικός Εκπρόσωπος της International Association for Promoting Geoethics, Mέλος Επιτροπών Σεισμοτεκτονικής και Κοινωνικής Αντισεισμικής Άμυνας (ΟΑΣΠ) ενώ έχει διατελέσει για πολλά έτη Διευθυντής Ερευνών στο Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών, Υπεύθυνος Eλληνικού Εθνικού Κέντρου Προειδοποίησης για Τσουνάμι, Πρόεδρος του ΝΕΑΜ (Ευρωπαϊκού Κέντρου Προειδοποίησης Τσουνάμι), UNESCO. Ο προσκεκλημένος ομιλητής ειδικεύεται στην Πρόγνωση των Σεισμών και στην Εκτίμηση της Σεισμικής Επικινδυνότητας αλλά και Αξιολόγησης του Κινδύνου για Τσουνάμι και Ηφαιστειακές Εκρήξεις.