Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές ΔΡΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΓΥΘΕΙΟΥ 2022

ΔΡΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΓΥΘΕΙΟΥ 2022

Την Πέμπτη 8 Δεκεμβρίου 2022 το σχολείο μας φιλοξένησε τον διοικητή της πυροσβεστικής υπηρεσίας Γυθείου κ. Γραφάκο, όπως επίσης και μέλη της ομάδας εθελοντών από τον σταθμό πυροσβεστικής Μυρτιάς και Γυθείου.

Η δράση αναπτύχτηκε με το εξής πρόγραμμα:

α. Ενημέρωση μαθητών με οπτικοακουστικό υλικό εντός της αίθουσας εκδηλώσεων του σχολείου,

β. Ειδική ενημέρωση με οπτικοακουστικό υλικό για τους καθηγητές

γ. Ξενάγηση των μαθητών και καθηγητών σχετικά με τα εργαλεία, τα υλικά των πυροσβεστικών οχημάτων και τον τρόπο χρήσης τους αλλά και σε σχέση με τον ατομικό τους εξοπλισμό.

δ. Εκπαιδευτική δράση κατάσβεσης πυρκαγιάς από καθηγητές σε ειδικό κάδο με χρήση πυροσβεστήρα.

Μέσα από τη βιωματική προσέγγιση οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί κατανόησαν τις δυσκολίες και τους κινδύνους του επαγγέλματος του πυροσβέστη, καθώς και τη σημαντικότατη και σπουδαία προσφορά του στο κοινωνικό σύνολο, σε θέματα πρόληψης και αντιμετώπισης πυρκαγιών, πλημμυρών και φυσικών καταστροφών.

Η Διευθύντρια κ. Κορμπάκη Μαρία-Σταμάτα και το διδακτικό προσωπικό ευχαρίστησαν θερμά τον διοικητή και τους εθελοντές για την άμεση ανταπόκρισή τους στην πρόσκληση του σχολείου.

Δείτε φωτογραφίες απο τη δράση εδώ