Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές ΔΡΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 2022

ΔΡΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 2022

amea

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία που γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 3 Δεκεμβρίου, οι μαθητές του σχολείου μας παρακολούθησαν σχετική ταινία.

Συγκεκριμένα οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α’ τάξης παρακολούθησαν την ταινία «Δύναμη ψυχής» με πρωταγωνίστρια την 14 χρονη αθλήτρια της ενόργανης γυμναστικής, Αριάνα Μπέρλιν της οποίας οι φιλοδοξίες για τους Ολυμπιακούς Αγώνες διαλύονται μετά από τροχαίο.

Οι μαθητές της Β’ και Γ’ τάξης παρακολούθησαν τη γαλλική ταινία «Οι άθικτοι» του 2011 με πρωταγωνιστή έναν δισεκατομμυριούχο αριστοκράτη τετραπληγικό και την ξεχωριστή του φιλία με τον άνθρωπο που τον φροντίζει.

Ακολούθησε συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων σχετικά με τα δικαιώματα και τις δυνατότητες των ατόμων με αναπηρία.