Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές ΔΡΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΒΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.

ΔΡΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΒΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια ημέρα κατά της βίας και του εκφοβισμού στο σχολείο. Η ημέρα αυτή αποτελεί αφορμή  για ενημέρωση ,προβληματισμό και δράσεις ευαισθητοποίησης  με στόχο την πρόληψη και την

αντιμετώπιση του σχολικού εκφοβισμού. Με αφορμή την ημέρα αυτή στο Γυμνάσιο Βλαχιώτη υλοποιήθηκαν ενδοσχολικές δράσεις. Οι μαθητές όλων των τάξεων παρακολούθησαν ταινία με κεντρικό θέμα τον σχολικό εκφοβισμό. Συγκεκριμένα η Α και Β Γυμνασίου παρακολούθησαν την ταινία «Freedom Writers» μια αληθινή ιστορία με πρωταγωνίστρια μια καθηγήτρια, η οποία στο σχολείο που διδάσκει έχει να αντιμετωπίσει έναν χωρισμένο-μειονοτικό-επιθετικό μαθητικό πληθυσμό από διαφορετικές φυλές και εθνικότητες και πολλά περιστατικά βίας. Οι μαθητές της Γ τάξης παρακολούθησαν την ταινία «Forrest Gump». O Φόρεστ βιώνει μια δύσκολη καθημερινότητα, με αποκορύφωμα την κοροϊδία, τη χλεύη και την φυσική κακοποίηση, λόγω της οριακής νοημοσύνης του.

Με αφορμή την ταινία πραγματοποιήθηκαν συζητήσεις στο πλαίσιο της τάξης και ανταλλαγή απόψεων με θέμα τον εκφοβισμό στο σχολείο. Οι μαθητές εξοικειώθηκαν με τον ορισμό, τις μορφές, τα χαρακτηριστικά του θύτη/ θύματος και τις συνέπειες της σχολικής βίας-εκφοβισμού. Συζητήθηκαν παράλληλα αποτελεσματικές στρατηγικές διαχείρισης του φαινομένου.

Παράλληλα, πραγματοποιήθηκαν εικαστικά δρώμενα και οι μαθητές σχημάτισαν μηνύματα κατά της βίας.

Ο ενδοσχολικός εκφοβισμός είναι ένα σύνθετο, φαινόμενο και αναγκαία κρίνεται η πολυπαραγοντική αντιμετώπισή του με τη συμμετοχή μαθητών, εκπαιδευτικών και γονέων με στόχο την έγκαιρη αναγνώριση και αντιμετώπιση των περιστατικών.

Εικόνες και βίντεο απο τις δράσεις εδώvideo