Αρχική σελίδα Λειτουργία Σχολείου Η Ε.Δ.Υ. ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Η Ε.Δ.Υ. ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

H E.Δ.Υ. στο σχολείο μας

Η επιτροπή διεπιστημονικής υποστήριξης (Ε.Δ.Υ.) είναι ένας καινοτόμος θεσμός που στοχεύει στην αξιολόγηση και υποστήριξη των μαθητών που φοιτούν στις σχολικές μονάδες της γενικής εκπαίδευσης. Απώτερος σκοπός της επιτροπής είναι η δημιουργία ενός σχολείου για όλους τους μαθητές χωρίς διακρίσεις.

Τα μέλη της Ε.Δ.Υ. δραστηριοποιούνται υπό το πρίσμα της συνεργατικής και διεπιστημονικής προσέγγισης (συμβουλευτική και ψυχολογική υποστήριξη, αξιολόγηση, πρόγραμμα διαφοροποιημένης διδασκαλίας, εκπαιδευτική παρέμβαση και συνεργασία με υπηρεσίες) με στόχο την ενίσχυση του σχολικού πλαισίου.

Η Ε.Δ.Υ. συγκροτείται από την διευθύντρια του σχολείου Κορμπάκη Μαρία-Σταμάτα, την εκπαιδευτικό ειδικής αγωγής Ηλιάδη Μαγδαληνή, την ψυχολόγο Αλεξάνδρα Μπιρμπίλη-Καραλέκα και την κοινωνικό λειτουργό Ελένη-Αικατερίνη Πλιάκα.

Τα μέλη της Ε.Δ.Υ. βρίσκονται στο σχολείο μας κάθε Τετάρτη και οι γονείς που επιθυμούν μπορούν να ενημερωθούν και να συνεργαστούν μαζί τους.