Αρχική σελίδα Λειτουργία Σχολείου ΣΧΕΔΙΑ ΔΡΑΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ 2021-2022

ΣΧΕΔΙΑ ΔΡΑΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ 2021-2022

Για το σχολικό έτος 2021-2022 παρατίθενται πληροφορίες για τα 3 σχέδια Δράσης του Γυμνασίου Βλαχιώτη.

1) Σχέδιο Δράσης: Αναδιαμόρφωση του Εσωτερικού Κανονισμού Λειτουργίας του σχολείου.

Άξονας: Ηγεσία – Οργάνωση και διοίκηση της σχολικής μονάδας

Συντονιστής Δράσης: ΚΟΡΜΠΑΚΗ ΜΑΡΙΑ-ΣΤΑΜΑΤΑ

Στόχος Βελτίωσης: Στόχος του Σχεδίου Δράσης είναι μέσω της αναθεώρησης/βελτίωσης του Εσωτερικού Κανονισμού Λειτουργίας του σχολείου η καθιέρωση πλαισίου αρχών και κανόνων για την ενίσχυση της συλλογικότητας και της συνεργασίας όλων των παραγόντων της σχολικής ζωής. Επίσης, η αποδοχή από όλους ενός πλαισίου αρχών που διέπουν την καθημερινή λειτουργία του σχολείου, καθώς και η εμπλοκή των μαθητών στην εκπόνηση του Εσωτερικού Κανονισμού Λειτουργίας και η δέσμευσή τους για την τήρησή του.

2) Σχέδιο Δράσης: Σχέσεις μεταξύ μαθητών/μαθητριών.

Άξονας: Σχέσεις μεταξύ μαθητών / μαθητριών

Συντονιστής Δράσης: ΣΤΑΜΑΤΑΚΟΥ ΜΑΡΘΑ

Στόχος Βελτίωσης: Στόχος του Σχεδίου Δράσης είναι η βελτίωση των σχέσεων μεταξύ των μαθητών/μαθητριών, η ενίσχυση της  επικοινωνίας, της συνεργασίας, της αλληλεγγύης και της εμπιστοσύνης ώστε να δημιουργηθεί ένα ασφαλές, ευχάριστο και δημιουργικό περιβάλλον μάθησης.

3) Σχέδιο Δράσης: Επικαιροποίηση της ιστοσελίδας του σχολείου.

Άξονας: Σχολείο και κοινότητα

Συντονιστής Δράσης: ΑΓΑΛΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ

Στόχος Βελτίωσης: Στόχος του Σχεδίου Δράσης είναι η ανανέωση/βελτίωση του υπάρχοντος δικτυακού τόπου-ιστοσελίδας του σχολείου με απώτερο σκοπό την αναβάθμιση της ποιότητας του εκπαιδευτικού έργου. Επιπρόσθετα, η υποστήριξη εκπαιδευτικών και διδακτικών πρακτικών, η οργάνωση και υποστήριξη της συνεργασίας και επικοινωνίας μεταξύ σχολείου, μαθητών και γονέων μέσω της ιστοσελίδας, καθώς και η προβολή του έργου του σχολείου στην κοινωνία.